Follow

Follow
Festiwal Herbaty w Mongolii Wewnętrznej

Festiwal Herbaty w Mongolii Wewnętrznej

Agnieszka's photo
Agnieszka
·May 23, 2023·

2 min read

Dziś mam dla was krótkie sprawozdanie z festiwalu z okazji Międzynarodowego Dnia Herbaty.

Niewielkie wydarzenie odbyło się 21 maja w Hohhot, w jednym z miejskich parków.

Choć Hohhot (Mongolia Wewnętrzna), leży daleko od kolebki herbaty na południu Chin, to i tutaj spotkamy ciekawe herbaciane tradycje. Bardzo ucieszyłam się na widok kilku osób, które prezentowały mongolską herbatę z mlekiem, oczywiście z dodatkami! Bałam się, że na festiwalu zabraknie tej lokalnej tradycji, a wszyscy skupią się na modnych, aromatycznych oolongach.

W festiwalu uczestniczyli głównie lokalni entuzjaści herbaty, ale pojawiło się również parę stoisk firmowych - wystawiali się producenci różnych herbat oraz ceramiki.

Ja pomagałam koleżance z jej małym stolikiem i oczywiście odwiedzałam inne stoiska próbując różnych herbat. Pierwszy raz piłam rzadko spotykaną żółtą herbatę. Ale na ten moment nie mogę za dużo o niej powiedzieć, bo były to dosłownie dwa łyczki! Za mało, żeby wyrobić sobie opinię, ale herbata mnie zaintrygowała, mam próbkę, więc będę zaparzać. W czasie wydarzenia opiłam się oczywiście różnych herbat, ale w domu przygotowałam sobie coś ekstra, mianowicie czarną herbatę Jin Jun Mei.

Ponieważ festiwal był zorganizowany z myślą o hobbystach, nie było nachalnej sprzedaży, a jedynie wspólne cieszenie się herbatą, rozmowy, wymiana doświadczeń i konkurs 点茶 (diǎn chá) czyli “pointing tea”.

Chodzi o metodę przygotowania herbaty z Dynastii Song (lata 960 - 1279), gdzie sproszkowaną herbatę ubija się na pianę.

Potem na tej spienionej herbacie można malować różne wzory - takie herbaciane latte art (ale bez mleka). Metoda ta była prekursorem dla znanej dziś japońskiej ceremonii herbaty - chanoyu, w której używa się herbatę matcha.

Naprawdę nie wiem, czy nazwa diancha ma polski odpowiednik, jeśli go znacie, proszę podzielcie się nim w komentarzu.

Oprócz tego eleganckiego sposobu przygotowywania herbaty, spodobał mi się sposób głosowania na zwycięzców. Organizatorzy festiwalu przygotowali kwiaty (goździki) dla publiczności. Kwiat należało podarować osobie, której technika i kunszt najbardziej nam się podobały. Osoba z największą ilością kwiatów na koniec wydarzenia wygrywa. Wygrywa prestiż i górę kwiatów ;)

Przy okazji festiwalu zaprezentowało się także parę lokalnych grup tanecznych, grupa muzyczna a nawet odbył się mini pokaz barmański.

A wy jak świętowaliście Międzynarodowy Dzień Herbaty?

 
Share this