Table of Contents
Smocza Studnia, Longjing (Lung Ching), to prawdopodobnie najbardziej znana chińska zielona herbata. Ma świeży, wiosennym smak, delikatne listki i przyjemny orzechowy aromat.
Tylko, jak wydobyć i uwypuklić te wszystkie wspaniałości? Poniżej, opisuję 3 sposoby na zaparzenie smacznej filiżanki Longjing.
Zanim zaczniesz zaparzać
Dobra woda jest podstawą dobrej herbaty, upewnij się, że woda, której używasz do przygotowania naparu jest dobrej jakości i nie ma własnego, silnego smaku (jak w przypadku wielu wód mineralnych).
Niezależnie od tego, którą z poniższych metod na przygotowanie Longjing wybierzesz, najpierw ogrzej naczynie, w którym będziesz parzyć herbatę. Zanim wsypiesz liście herbaty do naczynia, wlej do niego gorącą wodę i przez paręnaście sekund pozwól naczyniu się ogrzać. Następnie wylej wodę, i dopiero wsyp susz.
Pro Tip: Herbaty Longjing nie budzimy. O ile w przypadku oolongów, lub herbat ciemnych, np. pu’er często zalecane jest budzenie (przemycie herbaty, które pomaga listkom się rozwinąć, z którego napar jest najczęściej wylewany, nie pije się go), to nie stosujemy go w przypadku herbat zielonych, szczególnie wiosennej Smoczej Studni.
Jak zaparzyć Smoczą Studnię?
W Szklance (w stylu dziadka)
Styl dziadka odznacza się nieformalnym podejściem do tematu parzenia herbaty, także:
- Wsyp liście do szklanki czy kubka (najlepiej czegoś przeźroczystego). Sporo osób proponuje proporcję 1:50, ja jednak zalecam 1:100 (1g suszu na 100ml wody), ale to grandpa style, ile wrzucisz, tyle wrzucisz.
- Zalej liście wodą w temperaturze 80-85℃.
- Pozwól herbacie się zaparzyć przez ok. 2 minuty, dostosowując czas do własnych upodobań. W tym czasie możesz obserwować tańczące w wodzie i powoli rozwijające się listki.
- Delektuj się zapachem i smakiem herbaty. Kiedy w szklance zostanie ok. 1/3 naparu, ponownie dolej gorącej wody.
- Możesz dolewać wodę kilka razy, do momentu aż napar straci smak. W przypadku Longjing pewnie będzie to ok. 2-3 razy.
W Chinach grandpa style jest popularną metodą picia różnych gatunków zielonych herbat. Ale metoda ta nie daje nam najlepszej kontroli nad parametrami zaparzania, liście cały czas pozostają w wodzie, co może skutkować gorzkim naparem. Dodatkowo, jesteśmy zmuszeni odcedzać liście zębami, co może być irytujące. Na szczęście zawsze możemy po prostu zjeść pływające w naparze listki.
W Dzbanku
Nie wiem właściwie dlaczego, ale ja sama rzadko korzystam z dzbanka przy parzeniu zielonych herbat. Ale jeśli jest to wasza ulubiona metoda zaparzania, to:
- Do ogrzanego wcześniej dzbanka wsyp odmierzoną ilość suszu, Użyj liście:woda w stosunku 1:50 (2g suszu na 100ml wody).
- Dodaj wodę o temperaturze około 80-85°C i parz przez ok. 2 minuty.
- Przelej herbatę do filiżanek, oddzielając liście od naparu (np. przez sitko).
- Liście możesz zaparzyć jeszcze 2-3 razy.
Pro Tip: przypadku zaparzania herbat zielonych, jaką jest Longjing, unikałabym glinianych dzbanków, które aż zbyt dobrze zatrzymują ciepło. Co jest zaletą w przypadku zaparzania herbat, np. pu’er, przy herbatach zielonych może okazać się wadą.
W Gaiwanie
Gaiwan to podstawowy przyrząd w arsenale herbaciarza. W mojej ocenie doskonale nadaje się do zaparzania Longjing, bo daje nam więcej kontroli. Jak zaparzyć Longjing w gaiwan?
- Umieść liście w podgrzanym wcześniej gaiwanie, możesz nim delikatnie potrząsnąć, i powąchać przyjemny aromat, jaki wydają suche liście. Proponuję stosunek suszu do wody 1:40, np. 3g na 120ml gaiwan.
- Zalej liście wodą o temperaturze ok. 90°C, zaparzaj przez 10-20 sekund.
- Odlej napar do filiżanek lub gongdaobei (fairness cup, dzbanka równości).
- W zależności od jakości herbaty, możesz wykonać jeszcze 2-3 (może nawet 4), parzenia tych samych liści, za każdym razem wydłużając nieco długość parzenia.
Pro Tip: przy 2,3… parzeniu wlewając wodę do gaiwana, nie polewaj liści bezpośrednio. Pozwól wodzie spływać po ściance naczynia, dzięki temu liście będą zaparzać się bardziej równomiernie i nie tak gwałtownie. Uzyskasz więcej ze swojej herbaty.
Parzenie herbaty Longjing to i precyzja i sztuka. Każda metoda – parzenie w szklance, dzbanku czy w gaiwanie, oferuje unikalne doświadczenie. Poeksperymentuj z różnymi technikami i parametrami, aby znaleźć swój idealny kubek herbaty Longjing.