Follow

Follow
Herbata czerwona - czyli jaka?

Herbata czerwona - czyli jaka?

Podstawy herbaty

Agnieszka's photo
Agnieszka
·Jun 5, 2022·

2 min read

Table of contents

  • Czerwona herbata, czyli jaka?

Nie nazywaj herbat czerwonymi.

Przychodzi facet do sklepu z herbatą.

Facet: Chciałbym kupić czerwoną herbatę.

Sprzedawca:

czerwona_herbata_meme.jpg

No właśnie, jeśli prosimy o czerwoną herbatę, to o co nam chodzi? O roiboos? O pu'er? O herbatę czarną? O herbatę z hibiskusa? O herbatkę owocową? Nie wiadomo! Potrzebne są dodatkowe dane, więc lepiej od razu być precyzyjnym.

Czerwona herbata, czyli jaka?

Rooibos?

W Polsce herbatą czerwoną nazywany jest często susz i napój przygotowywany z czerwonokrzewu (Aspalathus linearis).

Czerwonokrzew pochodzi z Afryki i nie ma nic wspólnego z kamelią (Camellia sinensis), z której robi się właściwą herbatę. Ale jak wiemy napary z innych roślin, w języku polskim również nazywamy herbatami - herbatami ziołowymi. W przypadku rooibos nazwa 'czerwona herbata' najprawdopodobniej wzięła się od polskiej nazwy tej rośliny oraz od czerwono-rdzawego koloru suszu oraz naparu. Czy jest to nawa poprawna?

Uważam, że w przypadku rooibos jest to nie tyle niepoprawne, co nieprecyzyjne określenie. Jeśli chcemy kupić rooibos, to poprośmy bezpośrednio o rooibos.

Pu'er?

W Polsce i kilku innych europejskich krajach herbatą czerwoną nazywana jest również herbata pu'er. Nie mam pojęcia skąd wzięło się to błędne określenie.

Herbata pu'er pochodzi z Chin, z prowincji Yunnan i zaliczana jest do herbat ciemnych (w Chinach zwanych 黑茶 hēichá). Heicha dosłownie oznacza herbaty czarne, więc nie wiem dlaczego my wyskoczyliśmy z kolorem czerwonym.

Więcej o klasyfikacji herbaty pu'er przeczytasz we wpisie: Bitwa o klasyfikację herbaty pu'er.

Czarna herbata?

Przy określaniu rodzajów (kolorów) herbaty w Chinach patrzy się na kolor naparu, a na zachodzie na kolor liści, z czego powstają czasem nieporozumienia. Tak więc w Polsce herbata czarna odpowiada w Chinach herbacie czerwonej (红茶 hóngchá). Jeśli w Polsce poprosimy o herbatę czerwoną sprzedawca może pomyśleć, że (z jakiegoś powodu?!) posługujemy się nazewnictwem chińskim i de facto chodzi nam o herbatę czarną.

I na co komu takie nieporozumienia?

Herbatki owocowe, ziołowe, kwiatowe

Napary owocowe (z suszonych owoców), ziołowe, kwiatowe czy ich mieszanki, często mają kolor czerwony. Teoretycznie prosząc o herbatę czerwoną mogłoby nam chodzić właśnie o takie herbatki. Ale jak i w przypadku rooibos, bądźmy precyzyjni i nie rzucajmy hasłem czerwona herbata.

Wyrażajmy się precyzyjnie, unikniemy nieudanych zakupów.

 
Share this